WB ENDEAVOUR

Wilson Benesch
Endeavour 3Zero

 

Od momentu powstania firma Wilson Benesch intensywnie inwestuje w ambitne projekty badawczo-rozwojowe w dziedzinie materiałoznawstwa i procesów produkcji. Endeavour 3Zero wykorzystuje ponad trzy dekady pracy, aby wydestylować wiele najnowocześniejszych technologii Wilsona Benescha we flagowej konstrukcji kolumn podstawkowych. Endeavour 3Zero opiera się na Discovery 3Zero, dodając dodatkową objętość w większej obudowie, co zapewnia więcej energii i opanowania większemu z dwóch pokrewnych modeli. Podobnie jak w mniejszych Discovery 3Zero, hybrydowy, kopułkowy głośnik wysokotonowy Fibonacci umieszczono bezpośrednio w akustycznym centrum głośników niskotonowego i średniotonowego. Odtwarzanie dźwięku jest doskonale wyrównane, zrównoważone tonalnie, naturalnie brzmiące i płynnie zintegrowane. Słuchanie Endeavour 3Zero to afirmacyjne doświadczenie.

 

Dzięki eksperckiemu projektowi, kunsztowi wykonania, zastosowaniu zaawansowanych technologii materiałowych i komponentom o zoptymalizowanej geometrii, Wilson Benesch stworzył bezkompromisową konstrukcję kolumny podstawkowej. Endeavour 3Zero wiernie odtwarza zespoły muzyczne, tak jakby wykonawcy byli w pomieszczeniu przed słuchaczem.

 

GŁOŚNIK TACTIC 3.0

Struktura znajdująca się w środku membrany odgrywa kluczową rolę w zachowaniu przetwornika. Jest ona powszechnie nazywana „nakładką przeciwpyłową”, co zaniża znaczenie tego elementu. W Tactic 3.0 Wilson Benesch dodał Element Fibonacciego.

Wyprodukowany we własnym zakresie przy użyciu technologii wytwarzania przyrostowego (druk 3D) element Fibonacciego może być drukowany zgodnie z wcześniej zaprojektowanymi parametrami. Precyzja oprogramowania do wytwarzania przyrostowego jest taka, że zespół projektowy Wilsona Benescha może oglądać przekroje i trójwymiarowo projektować optymalne ułożenie włókna węglowego i nylonu, definiujące zarówno rozkład sztywności jak i masy w całej konstrukcji. Rezultatem jest nowa forma geometryczna z podwójną krzywizną, gdzie zarówno otwarte jak i zamknięte formy struktury kratowej są ponownie zapożyczone z naturalnej geometrii. Pięć różnych materiałów i klejów zapewnia znaczną poprawę zarówno w dokładności charakterystyki przenoszenia, jak i redukcji zniekształceń.

Jest to krytyczny aspekt powiązania między głośnikiem i jego zdolnością do integracji ze zboczami głośników wysokotonowych i niskotonowych. W przeszłości wykorzystano kilka materiałów, aby umożliwić dopracowanie tego mariażu. Produkcja przyrostowa otworzyła nowy rozdział w dążeniu do tego subtelnego, ale niezwykle ważnego aspektu projektowania głośników. Po raz pierwszy wszystkie główne aspekty tej struktury można dostosować w sposób, który wcześniej był niemożliwy.

 

JEDWABNO-WĘGLOWY, HYBRYDOWY GŁOŚNIK WYSOKOTONOWY FIBONACCI

Najnowsza wersja technologii głośników wysokotonowych Wilson Benesch opiera się na konstrukcji głośnika Semisphere, przesuwając ją do kolejnej generacji. Podobnie jak w przypadku wszystkich projektów Wilsona Benescha, wykorzystywane są udoskonalenia z poprzedniej generacji w ramach iteracyjnej ścieżki badawczo-rozwojowej. W głośniku wysokotonowym Fibonacciego udoskonalono struktury sąsiadujące z układem napędowym i hybrydową kopułką. Płyta czołowa głośnika wysokotonowego Fibonacciego jest utworzona z włókna węglowego - kompozytu nylonowego tworzącego geometrycznie zoptymalizowaną strukturę - elementu Fibonacciego - inspirowanego świętą geometrią występującą w naturze. W zakresie osiągów akustycznych płyta czołowa stanowi nowy punkt odniesienia pod względem płaskiej charakterystyki częstotliwościowej i ultraszerokiej dyspersji. Ponadto element Fibonacciego jest odsprzęgnięty od układu napędowego i obudowy głośnika wysokotonowego, co prawie całkowicie eliminuje rezonans strukturalny w tej krytycznej strukturze otaczającej kopułkę głośnika wysokotonowego.

 

A.C.T. 3ZERO BIOKOMPOZYTOWA SKORUPA MONOCOQUE

Seria Fibonacci wprowadza pełną gamę kolumn marki Wilson Benesch, które są zbudowane na bazie nowej skorupy monocoque A.C.T. 3Zero z biokompozytu. Nowy monocoque oznacza znaczące postępy nie tylko pod względem osiągów akustycznych referencyjnej linii Wilson Benesch, ale także reprezentuje przemyślany i świadomy krok w kierunku technologii materiałów naturalnych, odnawialnych i zrównoważonych.

 

SYSTEM IZOBARYCZNY

Główną rolę w odtwarzaniu niskich tonów we wszystkich kolumnach z serii Fibonacci spełniają systemy izobaryczne. W konstrukcji tego typu dwa głośniki Tactic 3.0 są połączone aby stworzyć system izobaryczny. System Isotactic Drive odpowiada za odtworzenie niewiarygodnie zwartego i kontrolowanego basu, który jest doskonale zintegrowany ze wszystkimi innymi głośnikami niskotonowymi w kolumnach, w szczególności z przetwornikiem średniotonowym Tactic 3.0.

 

GÓRNA ŚCIANKA Z KOMPOZYTU WŁÓKNA WĘGLOWEGO

Wilson Benesch do swoich referencyjnych kolumn dopasowuje pięknie ukształtowaną, kompozytową ściankę górną z włókna węglowego. Formy inspirowane są naturalnymi, organicznymi kształtami, krzywymi oraz płynnymi liniami występującymi w naturze.

Górne ścianki z włókna węglowego to niezwykle złożone formy, które powstają przy użyciu kombinacji ręcznego rzeźbienia w glinie, są następnie mierzone za pomocą lasera, a potem ładowane do zaawansowanego oprogramowania do cyfrowego wspomagania projektowania 3D (CAD) firmy Wilson Benesch. Importując dane w ten sposób, Wilson Benesch jest w stanie wykorzystać zaawansowane algorytmy oprogramowania do dalszej optymalizacji formy 3D przed produkcją.

Gdy podłużna fala dźwiękowa uderza w płaską powierzchnię, dźwięk jest odbijany w spójny sposób. Jednak właściwości odbijające struktury są zależne od kształtu powierzchni. Nierówne powierzchnie będą rozpraszać energię fali dźwiękowej, zamiast odbijać ją bezpośrednio z niewielką redukcją energii fali dźwiękowej, co jest odbierane jako podbarwienie w systemie HIFI. Dlatego złożona forma ma kluczowe znaczenie dla osiągów kolumny. Usuwając wszelkie płaskie, odbijające powierzchnie i tworząc bardzo złożoną strukturę, uzyskuje się rozproszenie wszelkiej energii dźwięku odbitego. Zmniejsza to jego energię, a także pozwala uniknąć fal stojących w przestrzeni odsłuchowej, co ludzkie ucho łatwo dostrzga jako zniekształcenia lub podbarwienie.

 

ŚCIĄGACZE STALOWE 13 MM: ŚCISKANIE W OSI PIONOWEJ

Obudowa Endeavour 3Zero jest utrzymywana pod ogromną siłą ściskającą za pomocą gwintowanych stalowych prętów o średnicy 13 mm. Stalowe pręty biegną wzdłuż obudowy i zintegrowanej podstawki. Łączą dużą, precyzyjnie obrobioną aluminiową dolną część podstawki z elegancką płytą dolną, a następnie z płytą górną obudowy Endeavour 3Zero. Te pionowe stalowe ściągi wywierają tony siły ściskającej w osi pionowej, gdzie pojawią się pierwsze mody rezonansowe.

 

ZAPROJEKTOWANE DLA CIEBIE

Każdy Wilson Benesch jest ręcznie budowany dla Ciebie. Oprócz naszego standardowego wykończenia oferujemy gamę oklein premium z naturalnego drewna, włókno węglowe Premium P1 i wykończenia lakiernicze Premium. Poszukujecie czegoś wyjątkowego? Skontaktujcie się z nami, aby stworzyć dla siebie coś naprawdę wyjątkowego.

 

 

 

TECHNOLOGIA PRZETWORNIKÓW

  • Średniotonowy - 170mm (7") Wilson Benesch Tactic 3.0
  • Głośnik wysokotonowy - 25 mm (1”) hybrydowy jedwabno-węglowy głośnik Wilson Benesch Fibonacci
  • System isobaric - 2x170mm (7”) Wilson Benesch Tactic w zespole typu skorupa

 

TECHNOLOGIA ZWROTNICY

  • Głośnik średniotonowy - pierwszego rzędu, filtr dolnoprzepustowy 5kHz
  • Głośnik wysokotonowy - drugiego rzędu, filtr górnoprzepustowy 5 kHz
  • System isobaric - filtr dolnoprzepustowy pierwszego rzędu 500 Hz

 

TECHNOLOGIA OBUDOWY

  • Materiały - A.C.T. 3Zero - zaawansowana biokompozytowa technologia monocoque, Poly-Alloy, konstrukcja hybrydowa
  • Głośnik średniotonowy - strojony port z laminarnym przepływem
  • Głośnik wysokotonowy - w szczelnym labiryncie
  • Obudowa izobaryczna - strojony bass-reflex z portem od spodu obudowy

 

POMIARY

  • Typ - 2,5-drożny
  • Impedancja - 6 omów nominalna / 4 omy minimalna
  • Efektywność - 89dB @ 1m, 2,83V, na osi
  • Pasmo przenoszenia - 38Hz-30kHz +/- 2dB

 

WYMIARY I TERMINALE

  • Wysokość - 1425mm 
  • Szerokość - 191 mm przednia ścianka | 526 mm najszersza część podstawy
  • Głębokość - 480mm 
  • Masa - 75 kg  podstawki zintegrowane z obudową kolumn
  • Terminal bi-wire umieszczony w podstawce na poziomie podłoża